logo_strachotin.png
Strachotín a jeho okolí

Vinařská obec Strachotín se nachází v jihovýchodním cípu České republiky, leží na severním břehu Novomlýnských nádrží asi 15 km od Mikulova a 9 km od Hustopeč u Brna. Přesto, že vesnice v malebném kraji pod Pálavou dostala své jméno až po druhé světové válce, má 960 let starou historii. Strachotín protíná Moravská vinařská stezka, která spojuje všechny vinařské oblasti jižní Moravy. Je to ideální místo pro aktivní odpočinek s ochutnávkou vynikajícího moravského vína.

Volný čas

Novomlýnské nádrže

Soustava tří přehradních vodních nádrží pod Pálavou (Horní Mušovská, Střední Věstonická, Dolní Novomlýnská).Horní nádrž slouží pro závlahy a rekreaci, střední je vyhlášena přírodní rezervací s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků, na jednom zachován románsko gotický kostel sv. Linharta, který je jediným pozůstatkem zatopené vsi Mušov. Dolní nádrž slouží pro rekreaci, závlahy a výrobu elektřiny. Nové Mlýny slouží ke koupání, k rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku.

Dolní Věstonice

Archeologická expozice podává přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné, které byly zkoumány v katastrech Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Světovou proslulost věstonickému nalezišti přinesly systematické výzkumy, které v letech 1924 - 1938 prováděl Karel Absolon. K jeho nálezům patří také jedinečná Věstonická venuše, soška ženy z pálené hlíny.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Pálava - krajina úrodných vinic a skalních stepí

Chráněná krajinná oblast Pálava leží v nejteplejší a nejsušší oblasti České republiky a má téměř středomořský ráz. Místní krajinu tvoří rozlehlá úrodná pole a vinice, bělostné vápencové skály tyčící se vysoko nad okolní krajinu, skalní stepi a lesostepi, dubové háje, lužní lesy a neobyčejně bohatá teplomilná flóra a fauna. Pálava patří k nejdéle osídleným místům českých zemí. Právě odtud pocházejí celosvětově unikátní odkryvy pravěkých tábořišť lovců mamutů, korunované proslulým nálezem keramické sošky Věstonické venuše. Pálava se stala v roce 2003 součástí biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava.

Město Lednice

Město Lednice Vás opět vrátí do přírody - ve zdejším zámeckém parku, který vybudovali jako své letní sídlo Lichtenštejnové a který je zapsán v seznamu chráněných památek UNESCO, stejně jako celý Lednicko Valtický areál. Při příjemných procházkách rozlehlým zámeckým parkem můžete využít plavbu lodí po vodních kanálech a navštívit tak minaret nebo Janohrad.

Město Mikulov

Mikulov je okouzlující město s bohatou historií. Nachází se v samotném centru vinařství a je protkán vinařskými stezkami, vinnými sklípky a restauracemi. Mikulovskou dominantou je bezesporu mikulovský Zámek z 13. století. Ve městě naleznete i Dietrichsteinskou hrobku tohoto známého rodu. Za zmínku stojí i historické náměstí nebo Památky židovské komunity v těsném sousedství zámeckého vrchu. Pro aktivnější turistiku je jistě lákavá jedna ze skalnatých dominant Kozí hrádek. Známé poutní místo Svatý kopeček je jednou z dalších přírodních dominant Mikulova pro bohatý výskyt vzácných rostlin a živočisných druhů. Nesmíme opomenout ani Jeskyni na Turoldu, která je největší a nejvýznamnější jeskyní Pavlovských vrchů.

Město Valtice

Valtický zámek, jedna z nejrozsáhlejších světských barokních staveb na Moravě, byl postaven v letech 1643 – 1730. K zámku patří rozsáhlý areál s parkem a řadou staveb z první poloviny 19. stol., jako je Kolonáda zvaná také Reistna, zámeček Belvedere a Dianin chrám známý jako Rendez-vous. Valtice jsou často označovány jako hlavní město vinařství velmi výmluvným důkazem je i to, že ve sklepeních zámku naleznete Národní salón vín. Salon vín České republiky je nejvyšší soutěží vin v ČR, zastřešuje systém nominačních soutěží. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín.

Hledáte místo kde strávit příjemnou dovolenou?

Přijeďte si odpočinout na Jižní Moravu zalitou sluncem a užívejte nevýslovné pohody v krásném prostředí. Obec Strachotín je obklopena Novomlýnskými jezery a nabízí zcela unikátní výhled na Pálavské vrchy s dominantní zříceninou hradu Děvičky.

KONTAKT

Rostislav Dobrovolný
                                               
693 01 Strachotín
mobil: +420 606 856 035
e-mail:  dobrovolny.rosta@seznam.cz
Copyright © 2020 Rostislav Dobrovolný | Created by Ing. Josef Hangya
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one